Hız endeksi Armada osgb
Makaleler

Araçlarınız için Doğru Lastiği Kullanıyor Musunuz ?

ARAÇLARDA KULLANILAN LASTİKLER İÇİN HIZ VE YÜK KODLAMALARI

ARAÇ LASTİKLERİ İÇİN ÖNEMLİ SEÇİM KRİTERLERİ 

Günlük hayatta özel veya iş ile ilgili bir çok işlem için kullandığımız araçların belki de en dikkat edilmesi gereken ve sizi yolda tutan güvenlik tertibatlarından birisi olan lastikler için genelde göz önünde bulundurulan en önemli kriter mevsimsel geçişlerde kullanılan “yazlık” ve “kışlık” lastik olarak bilinen lastik tipleridir. Bu tipler genelde yazın sıcak havalarda ve kuru yollarda yol tutuşunu ve sürtünmeyi arttırmak amacıyla dişli yapıda olmayan, olsa bile diş derinlikleri fazla olmayan şekillerde imal edilerek kullanıcılar için piyasaya sürülür. Kışlık lastik modelleri ise, lastik yüzeyine açılmış derin kanallar ve yüksek dişler ile ıslak veya karlı yollarda lastik ile yol arasındaki suyun sürtünmeyi azaltmaması için suyu bu kanallara iterek, bir nevi sular için temas alanı dışında bir yol açar ve bu yol sayesinde, fazla su kanallardan geçerek aracın yola daha iyi tutunmasını ve lastik ile yol arasında mümkün olduğunca az suyun kalmasını sağlar. Yüksek dişler ise lastik üzerindeki ağırlığı belirli bölgelere odaklayarak, geniş yüzeylerin meydana getirdiği kaymaları ortadan kaldırır.

PEKİ LASTİKLERİNİZİN HIZ VE AĞIRLIK İNDEKSLERİNİ HİÇ İNCELEMİŞ MİYDİNİZ ?

 

Lastik üzerinde bulunan ve herkes tarafından bilinen genel kodlar bize lastiğin taban genişliğini – yanak yüksekliğini ve jant çapını verir ve buna uygun lastik seçimi yapmak zorunda olduğumuz için pek dikkat etmeyiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakat asıl önemli ve güvenliğimizi etkileyen kısım buradan sonra başlamaktadır. Çünkü bu kodlardan hemen sonrasında başlayan ve genelde “sayı ve harf” kombinasyonundan oluşan (ÖRN: 82V) kodlardır. Bu kodlar mevcut lastiklerin güvenli şekilde en yüksek taşıma kapasitesini ve en yüksek hızı belirtir. Örnek vermek gerekir ise;

94 H kodu bulunan bir lastikte  sırasıyla

94 Sayısı: İlgili lastiğin en yüksek hızda taşıyabileceği maksimum yükün (lastik başına) 670 kg olduğunu

H Harfi: İlgili lastiğin maksimum yük altında yapabileceği en yüksek hızı yani 210 km/h sayısını belirtir.

Yani lastik üreticisi, üzerine 94H kodunu yazdığı bir lastiğin saatte 210 km hızdan yüksek hıza ve lastik başına 670 kg dan fazla yüke dayanamayacağını belirtmiş olur.

İlgili durum için lastik kodları tablosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Peki siz özel hayatınızda veya işyerinizde kullanılan araçların lastik kodlarını ve güvenli yük ve hız limitinizi biliyor musunuz.