Periyodik Test Kontrol
Danışmanlık

Periyodik Test ve Kontrol

Periyodik Test ve Kontrol

Periyodik Test ve Kontrol ile ilgili olarak İSG mevzuatına göre belirlenen periyodik test ve kontroller, iş veren tarafından yerine getirilmesi gereken işlemlerin başında geliyor. Bu faaliyetler ile birlikte ortaya çıkabilecek riskler ve sorunların engellenmesi esas alınıyor. İş Sağlığı ve Güvenliği yasasına ait 10. maddede belirtilen hususlara göre iş verenler, ifa edilen iş için bu işi yapan ekiplerin güvenlikleri, oluşabilecek riskleri önceden tespit ederek, alınması gereken önlemlerin kısa süre içerisinde alınmasını sağlayarak olası olumsuz neticelerin oluşmasını engellemekle görevlidir. Bu konuda özellikle 25.04.2013 tarih ve 28628 numaralı yönetmeliğe göre iş yerlerindeki yetkili kişilerce iş yerinde yasal mevzuatlara göre kullanılan araçların ve makinelerin test ve kontrollerinin yapılması ve mevcut aksaklıkların giderilerek iş güvenliğinin üst düzeye getirilmesi temel esas alınması sağlanmıştır.

Periyodik Test ve Kontrol – Basınçlı Kaplar

İş güvenliği konusunda ortaya konan yasal mevzuatlar çerçevesinde periyodik test ve kontrol özelliklerinin birçok nitelikleri söz konusudur. Bu nitelikler çalışma hayatında hem iş güvenliği konusunu hem de çalışılan ortamın çok daha huzurlu ve verimli bir ortam haline gelmesine temel esas olarak alıyor. Bu konuda yapılan belli başlı periyodik test ve kontrol arasında osgb sistemleri yer alıyor. Bu konuda yapılan önemli periyodik test ve kontrol konusundaki çalışmalarının içinde yer alan en önemli özelliğe sahip buharlı kazanç periyodik kontrolü oldukça büyük bir önem arz ediyor. Bunun haricinde kazan dairesi olan çalışma alanlarında kazan dairelerinin sistemli kontrolleri de bu çalışma kapsamı içerisindeki yerini alıyor. Buharlı bir şekilde pişirme özellikleri olan çalışma koşullarında da buharlı pişirme kazanlarının kontrolleri de sürekli kontrol edilmesi gereken konular arasındaki yerini alıyor.

Osgb ve İş Güvenliği

Belirlenmiş mevzuatlar ile periyodik test ve kontrol üniteleri arasında yer alan ve ele alınması önemine göre oldukça büyük bir özelliğe sahip olan yapılardan birisi de kaldırma ekipmanlarıdır. Bu ekipman çalışması içinde yer alan platformların periyodik kontrolleri lift ve forkliftlerin periyodik kontrolleri de osgb açısından büyük bir öneme sahip oluyor. Alınacak bu önlemler iş güvenliği açısından oldukça büyük bir öneme sahip olması nedeni ile birçok firma ve şirket tarafından titizlikle yerine getiriliyor.

Elektrik Aksanları ve İş Güvenliği

Özellikle periyodik test ve kontrol konusunda elektrik sistemleri konusunda da oldukça önemli çalışmalar söz konusudur. Özellikle osgb çalışmaları içerisinde elektrik tesisatlarının sistemli kontrolleri ile aydınlatma sistemlerinin sistemli kontrolleri elektrik konusunda alınacak en önemli önlemlerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Bu durum iş güvenliği konusunda oldukça büyük bir öneme sahiptir. Detaylı bilgi için sitemizi https://www.armadaosgb.com/ ziyaret edebilirsiniz.