Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
Danışmanlık

TMGD

TMGD

TMGD Nedir? 

Yeni bir kavram olan Tmgd anlam ve açılım olarak tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı anlamına gelmektedir. Bu kavram iş güvenliği ve iş sağlığı kavramları ile beraber hayatımıza girmiş ve aynı zamanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yayınladığı ve düzenlediği yasa ve yönetmelikler ile zorunlu ve de yasal hale getirilmiştir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Ne Anlama Gelir?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı konusunda amaç ise bulundurması ve kullanması tehlikeli olabilen kimyasal maddelerin kara yollarında taşınması, taşınma esnasında kullanılan araçlar, tehlikeli kimyasal maddeleri üreten ya da gönderen üretici veya gönderen firma, tehlikeli maddeleri taşıyan kişi, tehlikeli maddeleri alan firmalar, tehlikeli maddelerin taşındığı araca yüklenmesini sağlayan yükleyici kişiler ya da firmalar, aracı ve maddeleri paketleyen ve dolduran, araçta sürücü haricinde bulunan yardımcı kişiler ve sürece dahil olan tüm etmenleri kontrol altında tutmaktır. Osgb firmaları tarafından verilen bu hizmeti zorunlu olarak alacak kuruluşlar ise yine yasalar ile belirlenmiştir.

TMGD Hizmeti Alması Gereken Kişiler ve Kurumlar Nelerdir?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yani tmgd hizmeti almak zorunda olan işletmeler yasal olarak belirlenen bir sınıra göre değerlendirilirler. Bu sınır ise miktar olarak belirlenmiştir ve yönetmeliğe göre tehlikeli madde taşıma süreci içinde ve de bir yıl içinde toplamda 50 tonu geçen miktarlarda tehlikeli madde işi içinde bulunan işletmeler olarak belirtilmiştir. Bu şirketlerde tmgd süresi osgb süreci ile birlikte yürütülebilmektedir.

OSGB Sürecinin Yürütülmesi

Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri tarafından yürütülen osgb sürecinin yürütülmesi öncelikle bir firma ile hizmet sözleşmesinin yapılması ile başlar. Firmanın tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı konusunda da sorumlu olması durumunda bu iş güvenliği sözleşmesine farklı ek hususlar da dahil edilerek imza altına alınabilir. Tmgd sürecinde tarafların yasal sorumlulukları bulundukları tarafa göre değişebilmektedir. Bu süreçte farklı zorunlu durumlar ve denetimler gerçekleştirilir ve uygun şartları taşımayan işletmelere belli oranlarda para cezası kesilebilmektedirler. İşletmelere uygun şartları sağlaması için de aynı zamanda ek süre verilir.

TMGD ile Bilgiler Nerede Bulunur?

https://www.armadaosgb.com adresini bilgisayarlardan, tabletlerden ya da internet bağlantısı olan herhangi bir akıllı telefondan ziyaret ederek her iş güvenliği hem de tehlikeli madde güvenlik denetimi konuları hakkında tüm detaylı bilgileri hızlı şekilde edinebilirsiniz. Site üzerinden bilgi alabilirsiniz. Bunun gibi tek merkez osgb firmasının e mail ve telefon numaralarından ulaşabilirsiniz. Konular ile ilgili bilgi ve danışmanlık hizmeti için gerekli olan ön şartlar öğrenilebilir.